About

All those materials has been used in 27 workshops all over Venice. This page remains a memory and embodies the digital twin of the material repository at the German Pavilion for the Biennale Architettura 2023.

This year's German contribution, Open for Maintenance – Wegen Umbau geöffnet, curated by
ARCH+ / SUMMACUMFEMMER / BÜRO JULIANE GREB, is dedicated to matters of care, repair, and maintenance. The Pavilion’s exhibition itself will be realized entirely with leftover material from last year’s Biennale Arte. A total of 37 national pavilions and external donators, as well as the Central Pavilions at the Arsenale and the Giardini are lending support, making demolition material from their exhibitions available for reuse.

The products are used by students and trades apprentices, as well as by local organizations in the framework of the Maintenance 1:1 workshop program. Therefore, the stock and the individual dimensions may differ from what is displayed on the website.

For more information on the Open for Maintenance and the Maintenance 1:1 workshop program,
klick on the button below.

Contributing Pavilions

Arsenale

Donations from Arsenale Main Exhibition and the following national Pavilions:

1. ALBANIA

Lumturi Blloshmi. From scratch
Commissioner: Ministry of Culture
Curator: Adela Demetja
Exhibitor: Lumturi Blloshmi

2. ARGENTINA

The Importance of the Origin Will Be Imported by the Origin of the Substance
Commissioner: Paula Vázquez
Curator: Alejo Ponce de León
Exhibitor: Mónica Heller

3. CHILE

Turba Tol Hol-Hol Tol
Commissioner: Ximena Moreno
Curator: Camila Marambio
Exhibitors: Ariel Bustamante, Carla Macchiavello, Dominga Sotomayor, Alfredo Thiermann

4. ITALY

History of Night and Destiny of Comets
Commissioner: Onofrio Cutaia, Direzione Generale Creatività Contemporanea, Ministero della Cultura
Curator: Eugenio Viola
Exhibitor: Gian Maria Tosatti

5. LATVIA

Selling Water by the River
Commissioner: Solvita Krese
Curators: Solvita Krese and Andra Silapētere
Exhibitors: Skuja Braden (Ingūna Skuja and Melissa D. Braden)

6. MEXICO

Hasta que los cantos broten (Until The Songs Spring)
Commissioner: Diego Sapién
Curators: Catalina Lozano and Mauricio Marcin
Exhibitors: Mariana Castillo Deball, Naomi Rincón Gallardo, Fernando Palma Rodríguez, Santiago Borja Charles

7. NEW ZEALAND

Paradise Camp
Commissioners: Caren Rangi, Creative New Zealand
Curator: Natalie King
Exhibitor: Yuki Kihara

8. PHILIPPINES

Andi taku e sana, Amung taku di sana / All of us present, This is our gathering
Commissioners: National Commission for Culture and the Arts (NCCA), Arsenio "Nick" J. Lizaso, in partnership with the Department of Foreign Affairs (DFA) and the Office of Deputy Speaker and Congresswoman Legarda
Curators: Yael Buencamino Borromeo and Arvin Flores
Exhibitors: Gerardo Tan, Felicidad A. Prudente and Sammy N. Buhle

9. SINGAPORE

Pulp III: A Short Biography of the Banished Book
Commissioner: Rosa Daniel, Chief Executive Officer National Arts Council Singapore
Curator: Ute Meta Bauer
Exhibitor: Shubigi Rao

10. SLOVENIA

Without a Master
Commissioner: Aleš Vaupotič
Curator: Robert Simonišek
Exhibitor: Marko Jakše

11. UZBEKISTAN

Dixit Algorizmi: Garden of Knowledge
Commissioners: Gayane Umerova, Art and Culture Development Foundation
Curators: Studio Space Caviar (Joseph Grima, Camilo Oliveira), Sheida Gomashchi
Exhibitors: Charlie Tapp/Abror Zufarov, CCA Lab

Giardini

Donations from Giardini Main Exhibition and the following national pavilions:

1. AUSTRIA

Invitation of the Soft Machine and Her Angry Body Parts
Commissioner: The Arts and Culture Division of the Federal Ministry for Arts, Culture, the Civil Service and Sport
Curator: Karola Kraus
Exhibitors: Jakob Lena Knebl and Ashley Hans Scheirl

2. BRAZIL

Com o coração saindo pela boca / with the heart coming
out of the mouth

Commissioners: José Olympio da Veiga Pereira, Fundação Bienal de São Paulo
Curator: Jacopo Crivelli Visconti
Exhibitor: Jonathas de Andrade

3. CANADA

2011 ≠ 1848
Commissioner: National Gallery of Canada
Curator: Reid Shier
Exhibitor: Stan Douglas


4. DENMARK

We Walked the Earth
Commissioner: Danish Arts Foundation
Curator: Jacob Lillemose
Exhibitor: Uffe Isolotto

5. ESTONIA

Orchidelirium: An Appetite for Abundance
Commissioner: Maria Arusoo, Estonian Center for Contemporary Art
Curator: Corina L Apostol
Exhibitors: Kristina Norman, Bita Ravazi

6. FINLAND

Close Watch
Commissioner: Raija Koli, Frame Finland
Curator: Christina Li
Exhibitor: Pilvi Takala

7. FRANCE

Les rêves n’ont pas de titre / Dreams have no titles
Commissioner: Institut Francais
Curators: Yasmina Reggad, Sam Bardaouil and Till Fellrath
Exhibitor: Zineb Sedira

8. GERMANY

Relocating a Structure
Commissioner: ifa - Institut für Auslandsbeziehungen
Curator: Yilmaz Dziewior
Exhibitor: Maria Eichhorn

9. GREECE

Oedipus In Search of Colonus
Commissioner: National Gallery - Alexandros Soutsos Museum (represented by the Director, Professor Marina Lambraki Plaka)
Curator: Heinz Peter Schwerfel
Exhibitor: Loukia Alavanou

10. ISRAEL

QUEENDOM
Commissioners: Michael Gov, Arad Turgeman
Curator: Shelley Harten
Exhibitor: Ilit Azoulay

11. POLAND

Re-enchanting the World
Commissioners: Janusz Janowski (from 2022), Hanna Wróblewska (until 2021) / Zachęta — National Gallery of Art
Curators: Wojciech Szymański and Joanna Warsza
Exhibitor: Małgorzata Mirga-Tas

12. ROMANIA

You Are Another Me - A Cathedral of the Body
Commissioner: Attila Kim
Curators: Cosmin Costinas and Viktor Neumann
Exhibitor: Adina Pintilie

13. SWITZERLAND

The Concert
Commissioner: Swiss Arts Council Pro Helvetia (Madeleine Schuppli, Sandi Paucic, Rachele Giudici Legittimo)
Curators: Alexandre Babel, Francesco Stocchi
Exhibitor: Latifa Echakhch


14. UKRAINE

The Fountain of Exhaustion. Acqua altat
Commissioner: Kateryna Chuyeva, Deputy Minister for European Integration of the Ministry of Culture and Information Policy of Ukraine
Curators: Lizaveta German, Maria Lanko, Borys Filonenko
Exhibitor: Pavlo Makov

15. UNITED STATES OF AMERICA Simone Leigh: Sovereignty
Commissioner: Jill Medvedow, Institute of Contemporary Art/Boston
Curator: Eva Respini, Institute of Contemporary Art/Boston
Exhibitor: Simone Leigh

16. URUGUAY

Persona
Commissioner: Silvana Bergson
Curators: Laura Malosetti Costa and Pablo Uribe
Exhibitor: Gerardo Goldwasser

17. SWATCH

SWATCH FACES
Exhibitor: Navin Rawanchaikul

External Venues

1. ARMENIA

Gharīb ՂԱՐԻԲ
Commissioner: Arayik Khzmalyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport
Curators: Anne Davidian, Elena Sorokina
Exhibitor: Andrius Arutiunian
Venue: Campo della Tana, Castello 2125

2. GEORGIA

I Pity the Garden
Commissioner: Magda Guruli
Curators: Vato Urushadze, Khatia Tchokhonelidze, Giorgi Spanderashvili
Exhibitor: Mariam Natroshvili, Detu Jincharadze
Venue: Spazio Punch, Fondamenta S. Biagio, Giudecca 800/O

3. KYRGYZSTAN (REPUBBLICA DEL)

Gates of Turan
Commissioner: Saltanat Abdyldaevna Amanova
Curator: Janet Rady
Exhibitor: Firouz Farman Farmaian
Venue: Hydro Space, Giudecca Art District, Giudecca 211/C

4. LITUANIA

Gut Feeling
Commissioner: Kęstutis Kuizinas
Curator: Neringa Bumblienė
Exhibitor: Robertas Narkus
Venue: Campo de le Gate, Castello 3200 / 3206

5. COMPLESSO DELL'OSPEDALETTO

Penumbra
Curators: Alessandro Rabottini, Leonardo Bigazzi
Exhibitors: Karimah Ashadu, Jonathas de Andrade, Aziz Hazara, He Xiangyu, Masbedo, James Richards, Emilija Škarnulytė, Ana Va
Venue: Fondazione In Between Art Film

Other Contributors

Leftover Materials sponsored by:

1. EQUITONE

2. ECC - Giardini della Marinessa

3. KVADRAT

4. REBIENNALE / R3B